Jedna od nezaobilaznih turističkih atrakcija na Zlatiboru je dvadesetak metara visok vodopad na gostiljskoj reci, u čijim virovima se prema legendi kupaju vile. Nalazi se u idiličnoj prirodi pokraj sela Gostilja, koje je prema starom predanju dobilo ime po gostoljubivosti njegovih domaćina. U selu izvire i potok na čijem se vrelu pakuje zlatiborski brend – Zlatibor voda. Za ljubitelje seoskog turizma postoji mogućnost smeštaja u nekoj od privatnih kuća. Gostilje je od centra Zlatibora udaljeno 20 kilometara i povezano sa njim uglavnom dobrim putem (mali deo je dobar makadam) tako da na izlet možete doći sami ili se pridružiti organizovanim grupama. Putokazi za fabriku vode „Zlatibor“ često znaju da zbune jer na njima uz logo fabrike stoji samo “Zlatibor” pa se dešava da gosti tražeći centar istoimene planine stignu ovde.
Stopića Pećina se nalazi na severoistočnom delu Zlatibora, na 30 km od Užica, 250 km od Beograda i 19 km od autoputa Beograd-Podgorica. Put Užice-Sirogojno prolazi iznad same planine.
Stopića Pećina je klasifikovana kao rečna pećina, kroz koju protiče Trnavski potok. Sastoji se od tri speleološka i hidrološka horizonta: periodično poplavljeni, rečni horizont i najmlađi horizont pukotina. Stopića pećina je, bez svog najmlađeg sistema, dugačka 1 691,5 m, pokriva površinu od 7 911,5 m2 i ima zapreminu od preko 120 000 m³. Pećina ima impresivni ulazni otvor s desne strane reke Prištavice. Ulaz se nalazi na 711,18 m nadmorske visine, širok je 35 m i visok 18 m. Krečnjački sloj u pećini datira iz perioda triasa i debeo je preko 100 m. Klima u pećini je pod uticajem Trnavskog potoka.
Mokra Gora je dolina u zapadnoj Srbiji, smeštena između planina Tare i Zlatibora. Na nju se nadovezuje Šarganski prevoj, koji prema severu čini prirodnu sponu sa Zborištem, najvišim vrhom Tare, a prema jugu sa Zlatiborom. Park prirode „Šargan – Mokra gora“ obuhvata površinu od 10.813 hektara.
Lepoti predela doprinosi uzburkan reljef sa duboko usečenim strmim dolinama i klisurama reka Beli Rzav, Crni Rzav i Kamiške reke, iznad kojih se uzdižu brojni vrhovi i prevoji. Posebnu vrednost predstavljaju Hajdučka i Crvena pećina, a naročito vodopad Skakavac. Ovde se nalazi i veliki broj mineralnih izvora, a najpoznatiji je izvor Bele vode.
Jedan od najteze pristupacnih srednjovekovnih manastira kod nas, svojevrsno carstvo kamena i zmija, jeste manastir Uvac, iliti Vuvac, pod kojim imenom ga srecemo u oskudnim izvorima. Nalazi se na istoimenoj reci, u podnozju pribojskog Crnog Vrha (sa jugozapadne strane) i ispod obronaka Zlatibora (sa severoistoka). Sa sigurnoscu se moze tvrditi da je na ovoj granici izmedju despotovine i srednjovekovne Bosne, davno, vec bila podignuta mala crkva kao svojevrsna brana bogumilskoj jeresi i nadirućem islamu. Kasnije će ekonomski ojačalo bratstvo obnavljati i proširivati skromni hram, pa je u prvim decenijama XVII veka, u vreme patrijarha Pajsija, to svakako bio monumentalni manastirski kompleks, sa svim pomoćnim prostorijama, zgradama konacima i uzornom ekonomijom. Dogradjeni i prošireni hram sa velikim pravougaonim pevnicama uzore je svakako mogao naci u carskim lavrama sa kojima je Vuvac imao neposredne veze.
Prirodni kameni most, u narodu poznat kao Šupljica, nalazi se u ataru sela Dobroselice, na južnom obodu planine Zlatibor. Obrazovan je na kraju jaružaste doline usečene u tamnim kristalastim škriljcima, na mestu gde se sada slab vodeni tok probija kroz usku i nisku krečnjačku gredu. Pećinski kanal je dugačak 48 m, širok 12 m i visok na gornjem ulazu 12 m, a na izlazu 16 m. Po svojim dimenzijama, spada među šest najvećih prirodnih kamenih mostova u Srbiji. Jedini je u zapadnoj Srbiji,tako da predstavlja izuzetan prirodni objekat, koji sve više privlači pažnju turista, pre svega planinara.